Co czwarty dorośli Polka i Polak, co czwarty chłopczyk i co trzecia dziewczynka mają problem z nadwagą. Otyłość w XXI wieku staje się jednym z ważniejszych problemów do rozwiązania. Jak temu zapobiec?
W Europie nie mamy problemu z głodem, lecz z przejedzeniem. Polska razem z Turcją, Chorwacją, Słowenią i Słowacją jest liderem wśród państw, gdzie poziom otyłości przyśpiesza najbardziej. (dane za 2020 r. z Eurostatu: https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/-/ddn-20210721-2)
Tak więc, skąd się bierze ten problem? Idealnie funkcjonujący organizm, do którego powinien dążyć każdy z nas to dostarczenia do organizmu tyle samo energii, ile zużyjemy. Bilans takiego organizmu wygląda następująco:
Każdy organizm jest inny. Dlatego też zużywa trochę inne wartości kaloryczne. Jednak średnio od 45 do 75 proc. całkowitego wydatku energetycznego organizm zużywa na trawienie, oddychanie, pracę serca, utrzymanie prawidłowej temperatury. Pozostała ilość jest spalania przez pracę, ruch itd. Jeśli kalorie, które wrzucimy do organizmu nie zostaną wykorzystane, zostają zmagazynowane w nim w formie
glikogenu i tłuszczu. Dlatego tak ważna jest formuła 100% weszło = 100% wyszło. Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy energię magazynujemy, jednak długotrwałe zaburzenie tego bilansu powoduje właśnie problemy które sprowadzają się do formuły:
Długotrwałe dostarczanie zbyt dużej ilości energii powoduje zaburzanie zdrowego bilansu energetycznego. „Zbyt dużej” jest pojęciem względnym. Im więcej, tym gorzej. Badania naukowe, które już podawałem w innym miejscu, mówią o tym, że problemem współczesnego społeczeństwa jest zbyt duża ilość, zbyt kalorycznego i zbyt przypadkowego jedzenia, nafaszerowanego zbyt duża ilością syntetycznych dodatków, które wrzucamy do organizmu. Jeszcze 50 lat temu jedliśmy o wiele więcej nieprzetworzonych, nieprzetworzonych i mniej kalorycznych produktów niż obecnie. (Uwaga! niskokalorycznych nie znaczy niskotłuszczowych).
Otyłość i nadwaga są problem naszych czasów, bo prowadzimy bardzo intensywny tryb życia, w którym niema czasu na odpowiedni zdrowy bilans i przygotowanie odpowiednich zdrowych posiłków. Często żywienie oddajemy innym albo wręcz zdajemy się na przypadek. Kupujemy byle co, byle zapełnić żołądek i zapewnić sobie codzienne przetrwanie. Jaka jedz recepta na taki stan rzeczy?
Jedz mądrzej, jedz zdrowiej! Zmień swoje nawyki! Zacznij gotować zdrowo! Wybieraj zdrowe, nieprzetworzone składanki z wiadomego źródła!
Fajnie, że tu jesteś. Fajnie, że to przeczytałaś/eś! Fajnie, że chcesz poznawać nowe rzeczy i się rozwijać! Cieszę się bardzo 🙂
Pozdrawiam Cię serdecznie
Artur Kinasz
Bez krowy – zdrowo!
Zastanawiasz się jak ogarnąć gotowanie w domu? Od czego zacząć? Jak zaplanować i przygotować posiłki?
Oddaje w twoje ręce gotowiec: 58 stron | 35 przepisów | 7 dni. Szybki i konkretny przewodnik, który na 58 stronach zawiera 35 sezonowych i zdrowych przepisów. To taki praktyczny poradnik, w którym informuję Cię jak poradzić sobie z codziennością i ogarnąć plan żywienia Twój rodziny.
Pozbędziesz się chaosu, zaczniesz planować posiłki. Basic kuchenny pomoże ci z automatu ogarnąć kuchnię i zredukować ilość czasu spędzanego w kuchni.