Zdrowa żywność. Fakty i mity

Zdrowie to długoterminowa inwestycja. Zwrot gwarantowany!

Naukowcy z The Lancet właśnie ogłosili całemu światu: osoby zamożniejsze, która lepiej się żywią, żyją dłużej i zdrowiej (bez chorób), a osoby, które są biedniejsze i żywią się kiepsko (jedzą tanie węglowodany) żyją krócej i często chorują. Tylko czy to naprawdę takie odkrywcze? Wiemy to już od dobrych kilkudziesięciu lat. Jest to logiczne, że żywiąc się lepiej, jesteśmy w stanie przeżyć w zdrowiu długie i szczęśliwe życie. Jednak pytanie zasadnicze która żywność jest tą „lepszą”… Czytaj dalej »Zdrowie to długoterminowa inwestycja. Zwrot gwarantowany!

Nadwaga i otyłość. Przyczyna jest jedna!

Co czwarty dorośli Polka i Polak, co czwarty chłopczyk i co trzecia dziewczynka mają problem z nadwagą. Otyłość w XXI wieku staje się jednym z ważniejszych problemów do rozwiązania. Jak temu zapobiec? W Europie nie mamy problemu z głodem, lecz z przejedzeniem. Polska razem z Turcją, Chorwacją, Słowenią i Słowacją jest liderem wśród państw, gdzie poziom otyłości przyśpiesza najbardziej. (dane za 2020 r. z Eurostatu: https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/-/ddn-20210721-2) Tak więc, skąd się bierze ten problem? Idealnie funkcjonujący… Czytaj dalej »Nadwaga i otyłość. Przyczyna jest jedna!

Suplementy diety. Super witamina czy Super ściema?

Czy suplementy są nam potrzebne? To trudny temat. Ile dietetyków tyle opinii. Ile ekspertów tyle ekspertyz. Tym bardziej, że w tle toczy cię walka o wielkie pieniądze. Jak to w końcu jest z tymi suplementami? Na samym początku warto odpowiedzieć na pytanie, czym jest suplement? Zgodnie z obowiązującą w Polce definicją umieszczoną gov.pl suplement jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, będącym skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt… Czytaj dalej »Suplementy diety. Super witamina czy Super ściema?

Zasada Pareto w kuchni

Czy da się żyć jedząc tylko marchewkę z lokalnego pola? Krewetki, małże i ośmiornice? Mamy swój boczek! Oliwa z oliwek? Po co, przecież jest nasz super rzepak! Pomarańcze z Sycylii? Ale po co skoro mamy jabłka z polskich sadów! Gdzie jest granica między jedzeniem z całego świata a lokalnym? Czy kupować w końcu te pomarańcze czy wystarczy worek jabłek? Samy przez wiele lat mieliśmy podobne dylematy. Przez całe 3 lata nasza dieta była oparta wyłącznie… Czytaj dalej »Zasada Pareto w kuchni

EKO dużych vs EKO małych

Zbierałem się na napisanie tego tekstu długo. W końcu napisałem. O BIO pełnym przeciwności. BIO pełnym uczciwych ludzi i BIO pełnym oszustów… Prawdziwą zdrową żywności i produkty certyfikacji eko/bio poznaję od ponad 15 lat. Jest to zarówno moja pasja jak i praca. O dietetyce i genetyce żywienia uczyłem się na Politechnice w Walencji poznając historię lokalnych Manchego i Bobal. Poznałem wielu wspaniałych rolników i producentów w Polsce i poza nią. Próbowałem, pasztetu fasolowego z Białego… Czytaj dalej »EKO dużych vs EKO małych

Twój smak vs mój smak, czyli czym jest kalibracja smaku

Fuj, jak ty to możesz jeść? Obrzydlistwo! Popatrz, jak to wygląda, przecież to jest wstrętne! Jeśli choć raz usłyszałeś coś podobnego w przeszłości to witaj w domu 🙂 Każdemu z nas smakuje co innego z bardzo prostej przyczyny. Mamy różne doświadczenia smakowe. Jeśli na co dzień zjadasz dużo warzyw, unikasz cukru, a ze smażeniem ci nie po drodze to łatwo się porozumiesz na polu smakowym z bratnią „zieloną duszą”. Z kolei, jeśli uwielbiasz mięso z… Czytaj dalej »Twój smak vs mój smak, czyli czym jest kalibracja smaku

Cukier, 5 powodów na NIE!

Cukier to opium XXI wieku, które uzależnia i powoduje długoterminowe negatywne skutki dla zdrowia. Posłuchaj o 5 powodach, dla których nie warto jeść cukru. 1. Immunologia. Cukier poprze proces glikacji uszczelnia arterie i nie pozwala białym krwinkom tj. leukocytom dotrzeć do punktów zapalnych 2. Zmarszczki. Cukier usztywnia kolagen rodzaj białka dodatkowo odwadnia organizm, co z kolei powoduje powstawanie zmarszczek. 3. Dzieci. Dając im cukier regularnie jesteś ich pierwszym dealerem. Uzależniasz je od pierwszej w ich… Czytaj dalej »Cukier, 5 powodów na NIE!

Śmieciowe jedzenie, czym jest i jak go unikać!

Śmieciowe, czyli jakie? Takie pełne tłuszczu, napojów słodzonych, cukru, czy może „fit” 0,1% tłuszczu, takie które nas otacza i jest…. na wciągnięcie ręki? Jesteśmy obecnie wyznawcami koncepcji podziały żywności na białka, tłuszcze, węglowodany. (BTW) Mainstreamowi dietetycy i autorytety z branży żywności najczęściej każą nam liczyć kalorie na podstawie tabelki energetyczne znajdujące się na odwrocie każdego przetworzonego produktu. Żywność łatwo jest podzielić w taki sposób i spłycić jedynie do liczb. Przez to jednak tracimy prawdziwy sens… Czytaj dalej »Śmieciowe jedzenie, czym jest i jak go unikać!