Suplementy diety. Super witamina czy Super ściema?

Czy suplementy są nam potrzebne? To trudny temat. Ile dietetyków tyle opinii. Ile ekspertów tyle ekspertyz. Tym bardziej, że w tle toczy cię walka o wielkie pieniądze. Jak to w końcu jest z tymi suplementami?

Na samym początku warto odpowiedzieć na pytanie, czym jest suplement?

Zgodnie z obowiązującą w Polce definicją umieszczoną gov.pl suplement jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, będącym skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy (za gov.pl)

Drugie pytanie brzmi, czy potrzebujemy suplementów diety?

TAK! Oczywiście! Przy tym musimy od razu dodać ALE jedynie wtedy, kiedy organizm ich potrzebuje! Tzn. jeśli wycieńczony długotrwałą chorobą, wysiłkiem lub nieprzyjmowaniem prze określony czas w pokarmie konkretnego składnika. Wtedy jak najbardziej potrzebujemy uzupełnić braki. Suplementy powinniśmy przyjmować tylko wtedy, kiedy zrobimy badania, które wykażą w naszym organizmie brak określonych substancji.

Tymczasem jak wygląda rzeczywista sytuacja? Jeśli chodzi o spożycie leków to w Europie jesteśmy na drugim miejscu za Francją. Spożywamy rocznie 2 mld środków leczniczych i suplementów diety. Ponad 90% z nich to leki lub suplementy które nie zapisane przez specjalistę. (stan na 2020 r)

Badania naukowe przeprowadzone w 2019 na Harvard University wykazują, że, aż 86% dorosłych zgodnie z ankietą osób spożywa regularnie suplement lub witaminę, przy czym tylko 24% otrzymali wskazania, aby je zażywać. Po prostu w większości przypadków tracimy pieniądze i czas, myśląc, że żywimy się zdrowo.

Oczywiście duże koncerny produkujące suplementy atakuj nas setkami reklam na każdym kroku opisując jak wspaniale poszczególne pigułki dają nam super zdrowie. Nie daj się omamić tym bełkotem! Nie istnieje magiczna tabletka, która pokaże ci prawdziwy świat Matrixa.

Już od połowy lat 90 badania naukowe wykazują, że witamina wyekstrahowana sztucznie z rośliny ma w organizmie wchłania nosić na poziomie 1/100 w stosunku do naturalnej formy. W formie naturalnej poszczególne witaminy i minerały połączone w taki sposób, iż pomagają organizmowi przyswoić je naturalnie.

Jakie jest więc rozważanie? Oczywiście proste. Żywić się naturalnie i jeść w sposób zbilansowany, zapewniając organizmowi naturalne witaminy i minerały. I nie daj sobie wmówić, że to za mało! Jeśli nie jesteś chora lub wycieńczona wcale nie potrzebujesz „turbo” tabletki lob eliksiru! Efekty zdrowego odżywiania przyjdą za kilka miesięcy, pół roku a nawet za rok, ale warto iść tą droga! Warto żywić się zdrowo! Zdrowe życie to nie efekt tu i teraz. To długofalowy sposób na życie który warto sobie wypracować i nim podążać!

Fajnie, że tu jesteś. Fajnie, że to przeczytałaś/eś! Fajnie, że chcesz poznawać nowe rzeczy i się rozwijać! Cieszę się bardzo 🙂

Pozdrawiam Cię serdecznie

Artur Kinasz

Bez krowy – zdrowo!

Zastanawiasz się jak ogarnąć gotowanie w domu? Od czego zacząć? Jak zaplanować i przygotować posiłki?

Oddaje w twoje ręce gotowiec: 58 stron | 35 przepisów | 7 dni. Szybki i konkretny przewodnik, który na 58 stronach zawiera 35 sezonowych i zdrowych przepisów. To taki praktyczny poradnik, w którym informuję Cię jak poradzić sobie z codziennością i ogarnąć plan żywienia Twój rodziny.

Pozbędziesz się chaosu, zaczniesz planować posiłki. Basic kuchenny pomoże ci z automatu ogarnąć kuchnię i zredukować ilość czasu spędzanego w kuchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.